Świętego cierpliwość też ma granice – rzecz o podatkach

Jest mroźny grudniowy wieczór, w siedzibie „Saint Nicholas Ltd.” na biegunie północnym trwa podsumowanie sezonu. Prezes zarządu w standardowym, służbowym, czerwonym uniformie wyraźnie zadowolony zerka na prezentację i przemawia do zgromadzonych.

– Miliony paczek dostarczonych bez opóźnienia! I to pomimo coraz trudniejszych warunków! Wystarczy wspomnieć, że w tym coraz cieplejszym klimacie, renifery się nam przegrzewają…

– Brawo! Brawo! – cieszą się zgromadzeni członkowie zarządu, dyrektorzy oraz managerowie.

Sielankę przerywa jednak drżący głos elfa Pyszałka odpowiedzialnego za finanse firmy.

– Drodzy! Skoro zakończyliśmy gorący okres AD 2019, należy omówić wyzwania podatkowe jakie czekają naszą organizację w kolejnym roku, pozwólcie, że zacznę od Polski.

Prezes zarządu poczerwieniał na samo wspomnienie wizyty u inspektora skarbowego sprzed kilku miesięcy, który życzliwie i z uśmiechem dopytywał o jakieś karuzele i czy weryfikowani byli dostawcy prezentów – odezwiemy się – powiedział… i odezwali się… że za dużo Vatu odliczonego, że podatek z odsetkami do zapłaty, że kara będzie…

– Na początek, trzeba będzie zgłaszać schematy podatkowe, czyli informacje o zdarzeniach skutkujących korzyściami podatkowymi, ale nie tylko…

– A jak nie zgłosimy?

– To będą kary kilka, kilkanaście milionów…

Prezes usiadł, bo nogi przestały stanowić pewne oparcie.

– Druga sprawa to podatek u źródła od udostępnianych licencji na znaki handlowe, takie jak czapka Mikołaja, sanie, wizerunek reniferów etc.

– Przecież nigdy z tym nie było problemu!

– Teraz trzeba będzie zapłacić podatek, ale oddadzą po 6 miesiącach… no chyba, że złoży się odpowiednie oświadczenie, oczywiście pod groźbą kary. I jeszcze biała lista… Trzeba będzie sprawdzać, czy dostawcy mają zgłoszony rachunek bankowy.

– Płacimy tylko dostawcom z Azji na lokalne rachunki, tam taniej produkują.

– Nie szkodzi, jeśli dostawca jest również podatnikiem w PL, to obowiązek dalej istnieje…

– A skąd niby ja mam to wiedzieć?!

– Nooo z białej listy…

Barwa twarzy Mikołaja z czerwonej zmieniła się na purpurową…

– W przyszłym roku Świąt nie będzie!!! Wyjeżdżam w Bieszczady!

Widać nawet Święty może czasami stracić cierpliwość. Grzeczne dzieci nie mają się chyba jednak czego obawiać – tak jak w przypadku setek podatników – cuda się zdarzają. To co wydawało się niemożliwe, z odrobiną pomocy staje się realne .

Kontakt

Jesteśmy do Państwa dyspozycji - chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Dane kontaktowe

Biuro Wrocław
ul. Włodkowica 12/6,
50-072 Wrocław
Biuro Warszawa
ul. Twarda 18,
00-105 Warszawa
Odwiedź naszą stronę: tla-kancelaria.pl
Obserwuj nas na: